Dnevne novosti

NHS: Plaće u Hrvatskoj znatno zaostaju za prosjekom EU

02.05.2025 07:10 ZAGREB, 30. travnja 2025. (Hina) - Podaci o plaćama u Hrvatskoj za veljaču 2025. pokazuju da od minimalne plaće od 754 eura neto čak 70 posto radnika biva smješteno u razredu do 1512 eura, a plaće u Hrvatskoj općenito zaostaju za onima u EU, upozorio je u srijedu predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Darije Hanzalek.

Prema podacima Eurostata cijena rada u Hrvatskoj u 2024. po satu bila je 16,5 eura bruto, a prosjeku Europske unije je 33,5 eura, dvostruko više, a u Austriji, Njemačkoj i Irskoj u kojima je satnica oko 43 eura, razlika je još i veća, istaknuo je Hanzalek na panel raspravi "Biti radnik u Hrvatskoj 1. svibnja 2025.".

Stoga tvrdnje poslodavaca da je hrvatski radnik skup, da zbog toga nisu konkurentni i da nam zbog toga cijene rastu, jednostavno ne stoje, ustvrdio je. Hrvatski poslodavci moraju raditi na tome da budu po uvjetima rada, plaćama i svemu ostalom konkurentni s ostalim poslodavcima u EU, jer ćemo u protivnom i dalje ostajati bez radnika i budućnosti, naglasio je Hanzalek.

U Hrvatskoj oko 65 posto radnika zarađuje manje od 1416 eura koliko iznosi prosječna plaća. Plaće su u Hrvatskoj male u svim sektorima, ali bolno je da su kod najbogatijih poslodavaca u privatnom sektoru, kao što su telekomunikacije, banke i INA  isto kao male, upozorila je predsjednica Hrvatskog sindikata telekomunikacija Vesna Mamić.

Radnici Hrvatskog telekoma su rekli dosta i 10. svibnja na Trgu bana Jelačića će organizirati prosvjed svih potplaćenih radnika HT-a, ali i kolega iz A1 i Telemacha, najavila je i dodala kako žele poručiti da ne mogu dopustiti da se dobit isplaćuje preko leđa radnika. Predsjednik Sindikata hrvatskih željezničara Ivan Forgač rekao je da plače zaostaju za prosjekom unatoč dodacima na otežane uvjete rada.

Naročito su veliki problemi tamo gdje velika matična društva kako što su HŽ Infrastruktura i HŽ Cargo na neki način zlorabe položaj prema društvima koja održavaju vozni park i pruge tražeći vrlo niske cijene usluge. Stoga je u tim podređenim tvrtkama prosječna plaća lani bila oko 970 eura, iako je 90 posto radnika sa srednjom stručnom  spremom, dodao je.

Predsjednik Sindikata tekstila, obuće, kože i gume Hrvatske Nenad Leček upozorio je na, kako je rekao, alarmantno stanje u tim industrijama s obzirom na male plaće i uvjete rada, kao i na velika otpuštanja radnika posebice nakon isplaćenih državnih potpora za očuvanje radnih mjesta. Zatvaraju se tvrtke, poslodavci odlaze u druge zemlje, a dobivene potpore su nekontrolirano potrošili, ustvrdio je Leček.