"Denim Day podsjeća nas da živimo u društvu koje i dalje prečesto pita žrtvu: Što si nosila, gdje si bila, zašto nisi rekla odmah?", istaknula je na okruglom stolu potpredsjednica Sabora Sabina Glasovac. Poručila je da Hrvatski sabor ne smije biti samo simboličan prostor obilježavanja, nego mjesto donošenja stvarnih političkih odluka. "Ne može postojati opravdanje za seksualno nasilje. I kao društvo i kao institucije moramo jasno reći da je kriv isključivo počinitelj", dodala je, istaknuvši Žensku sobu kao mjesto kojem se žrtve mogu obratiti za pomoć, savjet i podršku.
"U 2023. evidentirano je 8460 kaznenih djela nasilja u obitelji i među bliskim osobama, a istodobno 7675 prekršaja, što je prvi put da kaznena djela nadmašuju broj prekršaja", podsjetila je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić. Dodala je i da to ukazuje na sve brutalnije oblike nasilja, ali i na bolju prepoznatljivost nasilja kao kaznenog djela te istaknula potrebu za snažnijom institucionalnom podrškom i prevencijom.
"Struka kaže da je svega 2 do 8 posto prijava lažno. Žene najčešće šute, a ne lažno prijavljuju", naglasila je predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Marija Lugarić objasnivši tvrdnje o učestalim lažnim prijavama seksualnog nasilja neutemeljenima.
Predstavnica Ureda predsjednika Sabora Vesna Bedeković podsjetila je na slučaj iz Italije iz 1992. godine, za koji je sud odbacio prijavu silovanja uz obrazloženje da "uske traperice nije moguće skinuti bez suradnje žrtve". Upravo je taj slučaj potaknuo osnivanje Denim Daya, koji se danas obilježava diljem svijeta. "Država mora osigurati da se nasilje nad ženama tretira kao najteži oblik zlostavljanja, a Nacionalni plan mora biti provedben, ne samo deklarativan", istaknula je, dok je iz Ministarstva socijalne politike poručeno o važnosti pretakanja zaključaka u zakone i politike.
Koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula poručila je kako društvo mora izgraditi okruženje u kojem se žrtve neće osjećati posramljeno, istaknuvši to kao odgovornost svih institucija.
Saborska zastupnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš u raspravu se uključila dodavši da u razgovoru o žrtvama i počiniteljima nije riječ o ideološkom pitanju, već o pitanju ljudskih prava. "Vrijeme je da svi osvijestimo to da nije žrtva ta koja treba objašnjavati što se dogodilo, nego je počinitelj onaj koji treba odgovarati", dodala je i HDZ-ova zastupnica Anđelka Salopek.
Denim Day se obilježava posljednje srijede u travnju, u Hrvatskoj od 2021., kao simbol borbe protiv seksualnog nasilja i stigmatizacije žrtava. Pokrenut je nakon sporne presude talijanskog suda iz 1998. godine kojom je odbačena prijava silovanja zbog odjeće žrtve.