Iz obrazovanja

Brač i Hvar dobili prve centre za djecu s teškoćama u razvoju

04.07.2025 14:30 SPLIT, 4. srpnja 2025. (Hina) -Splitsko-dalmatinska županija postala je prva u Hrvatskoj koja je na otocima Braču i Hvaru otvorila organizirane centre za djecu s teškoćama u razvoju, pružajući tako otočnim zajednicama stalnu stručnu podršku.

Riječ je o ispostavama Centra za odgoj i obrazovanje "Juraj Bonači" iz Splita, otvorenima u suradnji s lokalnom zajednicom, udrugom Brački pupoljci, Splitsko-dalmatinskom županijom te Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Nositelji ističu projekt kao pozitivan primjer uspješne međuinstitucionalne suradnje u korist najranjivijih skupina. Zahvaljujući inicijativi udruge, podršci saborske zastupnice Danice Baričević, ravnateljice Centra Snježane Čotić, resornog ministarstva i županije, na otoku je otvorena podružnica Centra "Juraj Bonači". Ministarstvo je osiguralo sredstva za plaće stručnjaka, dok je lokalna zajednica osigurala prostor.

"Logopedi, psiholozi, rehabilitatori, sada sve to imamo dostupno otočnim obiteljima. Ovo je konkretna pomoć tamo gdje je najpotrebnija“, poručila je zastupnica Baričević, istaknuvši da je i premijer Andrej Plenković pružio podršku te nazočio otvorenju centra na Braču.

Brač je postao prvi hrvatski otok s organiziranom skrbi za djecu s teškoćama u razvoju do sedme godine života, razdoblju koje je ključno za pravovremeni razvoj. Do sada su brojne obitelji s djecom iz te skupine svakodnevno morale putovati na terapije, najčešće do Splita.

Prema podacima županije, na Braču živi gotovo stotinu djece koja već u vrtićkoj dobi zahtijevaju dodatnu stručnu pomoć. Iako su roditelji godinama podršku za djecu dobivali kroz udruge, poput "Bračkih pupoljaka“, institucionalna podrška bila je ograničena.

"Često se roditelji uključe u udruge, no željeli smo da se uključi i država kako bi podrška bila što kvalitetnija”,  kaže Baričević.

Potaknuti uspjehom bračkog modela, slična je usluga otvorena u svibnju i na Hvaru, u mjestu Vrbanj. Osim rane intervencije za djecu do sedam godina, ondje se planira razvoj dodatnih usluga za djecu do 21. godine i odrasle osobe s invaliditetom. Prostor je ustupila Crkva, u suradnji s lokalnom samoupravom.

"Ova iskustva s Brača i Hvara pokazuju da je moguće razvijati kvalitetne usluge i na otocima. Potrebna nam je nacionalna strategija za ranu razvojnu fazu jer su potrebe izuzetno velike", naglasila je Baričević. Pozvala je i ostale otočne čelnike da osiguraju dugoročne uvjete za pružanje takvih usluga. "Djeca na otocima zaslužuju jednaku dostupnost usluga kao i njihovi vršnjaci na kopnu", poručila je. Otvaranje takvih ustanova na otocima istaknuto je kao smjer kojim bi trebalo nastaviti na nacionalnoj razini, kako bi se svoj djeci omogućili jednaki uvjeti bez obzira na geografske prepreke.