Učenicima iz Zagreba i Zagrebačke županije stipendije za obrtnička zanimanja
03.07.2025 13:56
ZAGREB, 3. srpnja 2025. (Hina) - Ministarstvo gospodarstva u četvrtak je učenicima s područja Grada Zagreba i Zagrebačke županije, koji se obrazuju za obrtnička deficitarna zanimanja, dodijelilo ugovore o stipendiranju, pri čemu stipendija po učeniku iznosi 2.400 eura.
Za školsku godinu 2024./2025. odobreno je 711 stipendija diljem Hrvatske, ukupne vrijednosti veće od 1,7 milijuna eura. Na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije odobrene su 222 stipendije, a na svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK) 46 učenika je osobno preuzelo svoje ugovore.
Stipendije u iznosu od 2.400 eura, za obrazovanje za zanimanja kao što su automehatroničar, automehaničar, frizer, kozmetičar i elektroinstalater, dodjeljuju se u okviru projekta "Stipendiranje učenika u obrtničkim zanimanjima", a kako je istaknuto, nakon pet godina ovaj projekt ponovo je pokrenut zahvaljujući inicijativi i podršci ministra gospodarstva Ante Šušnjara.
Šušnjar je osobno učenicima uručio ugovore, poručivši im da su odabirom zanimanja "odabrali put koji vodi ravno u srce gospodarstva" te u svijet konkretnih vještina i stvaranja.
"Svojim ćete radom graditi Hrvatsku u kojoj vrijedi učiti i raditi, ali i ono najvažnije - ostati u svom domu", poručio je Šušnjar. Rekao je i da stipendiranje učenika šalje poruku da obrtništvo ima budućnost, a ujedno je i priznanje učenicima za njihov izbor, volju i potencijal. Također, obrazovanje mladih koji će sutra raditi i stvarati u Hrvatskoj ujedno je i put za smanjenje uvoza strane radne snage, rekao je, između ostalog, Šušnjar.
Program majstorskog naukovanja vrijedan 60 milijuna eura
Istaknuo je i da se pokretanjem "najvećeg programa majstorskog naukovanja do sada", vrijednog 60 milijuna eura, ide i korak dalje u ulaganjima u učenike koji žele učiti uz rad, kao i u poduzetnike i obrtnike koji žele prenositi svoja znanja.
"Mislimo da će to biti jedan zamašnjak usmjeravanju i djece i struke (...) kako bi zadovoljili naše tržište rada koje je jako propulzivno. Imamo najveću zaposlenost i najmanju nezaposlenost ikad, tako da moramo raditi ove stvari kako bi naše gospodarstvo raslo i u budućnosti", poručio je Šušnjar te dodao da je nova dodjela ugovora već sutra u Zadru.