"Obraćanje zastupnicima Sabora izuzetno je važno u ovom trenutku, budući da novi prijedlog Zakona ulazi u Sabor na drugo čitanje i raspravu", istaknuli su u priopćenju, reagirajući na poziv diskografskih udruga zastupnicima da ne donose Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima, čiji je predlagatelj Ministarstvo kulture i medija, jer će uništiti hrvatsku glazbenu industriju.
Po njihovim riječima, diskografi tvrde da bi se ovim zakonom onemogućilo izvođače u izboru načina korištenja i licenciranja njihovih prava, dok zapravo nacrt zakona predviđa ugovorno, dakle individualno reguliranje odnosa i licenciranje putem diskografa, a tek ako ugovora nema (što sukladno već postojećem zakonu uopće ne bi smio ni biti slučaj) licenciranje se ostvaruje kolektivno.
Također demantiraju da će trenutni zakonski prijedlog za provedbu Direktive o autorskim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu spriječit će učinkovito funkcioniranje hrvatskog glazbenog tržišta te buduća ulaganja i inovacije u našoj industriji. "Prema ovoj tvrdnji, ako se zaključuju ugovori, ako izvođači u budućnosti budu plaćani, plaćanjem izvođača – spriječit će se učinkovito funkcioniranje tržišta. Iz ovog proizlazi da bi izvođači trebali biti besplatni na tržištu a diskografi se naplaćivati", napominje se. "Ujedno implicira da hrvatsko glazbeno tržište uopće ne ovisi o izvođačima, već isključivo o diskografima. Ako je to učinkovito tržište, ono je učinkovito samo za jednu stranu", dodaje se. HGU smatra neistinitom i tvrdnju da je uvođenje bilo kojeg oblika obaveznog kolektivnog ostvarivanja prava izvođača izravno kršenje EU Direktive o autorskom pravu i međunarodnih zakona o autorskim pravima.
Kako napominju u priopćenju, Direktiva predviđa otvorenu mogućnost implementacije bilo kojih instrumenata, a Europska komisija se već višekratno izjasnila da kolektivno ostvarivanje jest jedan od mogućih instrumenata, te European copyright society i vrhunski stručnjaci su se izjasnili da je kolektivno ostvarivanje najefikasniji instrument koji može osigurati pravičnu naknadu. "Uostalom, obvezno kolektivno ostvarivanje prava izvođača još se od 2003. godine bez ikakvih problema provodi u Španjolskoj, jednoj od država EU, samim time dio je EU zakonodavstva", dodaju.
Ne slažu se i da bi prijedlog zakona ozbiljno naštetio razvoju hrvatskog glazbenog tržišta i hrvatskim i europskim glazbenim izvođačima, već da on, ovakav kakav se sad nalazi u proceduri, štetu može nanijeti isključivo hrvatskim izvođačima i nema nikakve veze s europskim izvođačima. "Ovim zakonom reguliraju se odnosi u RH, a kako domaći diskografi gotovo da nemaju u katalozima europske izvođače, tako niti zakon ne može na iste ikako utjecati", ocijenili su.
Pitaju se, ako su diskografi obvezni ugovorom urediti odnose s izvođačima, zašto bi njihove ugovorne obveze prema izvođačima štetile glazbenom tržištu, osim ako je tržište sazdano na presumpciji neplaćanja izvođačima, ili nedostatnog plaćanja bez pravične i razmjerne naknade (što upravo Direktiva zahtijeva da se riješi).
ZAGREB, 3. travnja 2026. (Hina) - Cijene stambenih objekata u Hrvatskoj u 2025. godini u prosjeku su bile više za 14,1 % u odnosu na godinu ranije, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u petak.
07.04.2026 06:55
HZZO: Broj polica dopunskog osiguranja bilježi uzlazni trend
ZAGREB, 3. travnja 2026. (Hina) - Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) krajem ožujka ove godine imao je 2.139.472 osiguranika dopunskog zdravstvenog osiguranja, što je za oko sedam tisuća polica više u odnosu na kraj siječnja, izvijestio je u petak Zavod.
07.04.2026 06:49
DIP: Hrvatska je prošle godine na izbore potrošila više od 45 milijuna eura
ZAGREB, 3. travnja 2026. (Hina) - Na provedbu različitih vrsta izbora, Hrvatska je prošle godine utrošila više od 45 milijuna eura, najviše na lokalne, gotovo 25 milijuna eura, navodi Državno izborno povjerenstvo (DIP) u svom Pregledu rada za prošlu godinu.
07.04.2026 06:48
Pravobraniteljica: Udvostručen broj femicida u intimnim vezama
ZAGREB, 6. travnja 2026. (Hina) - Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić u svom Izvješću o radu za 2025. godinu ističe kako su tu godinu obilježili ozbiljni izazovi vezani uz femicid i kako je u odnosu na 2024. godinu udvostručen broj žena koje su ubili njihovi intimni partneri.
07.04.2026 06:47
Austrijski Ustavni sud ukinuo pravilo o kratkoj kosi za vojnike
BEČ, 3. travnja 2026. (Hina/dpa) - Austrijski Ustavni sud u četvrtak je ukinuo vojno pravilo o kratkoj kosi za muške vojnike, presudivši da krši načelo jednakosti.
07.04.2026 06:46
Potvrđena optužnica protiv predsjednika Gradskog vijeća Križevaca
KRIŽEVCI, 3. travnja 2026. (Hina) - Optužno vijeće Općinskog kaznenog suda u Zagrebu potvrdilo je optužnicu protiv predsjednika Gradskog vijeća Križevaca Ivana Majdaka, optuženog da kao potpredsjednik Radničkog sindikata radnika Hrvatske koristio sindikalno vozilo u privatne svrhe i isplaćivao nepri...
07.04.2026 06:45
Više ...