Dnevne novosti

Sindikat: Mladi znanstvenici najizloženiji su prekarnom radu

02.05.2024 08:15 ZAGREB, 1. svibnja 2024. (Hina) - Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja priopćio je u srijedu kako su mladi znanstvenici najizloženiji prekarnom radu jer sve više rade na privremene ugovore, često uz niže plaće od drugih kolega koji rade iste ili slične poslove.

I Iako su i jedni i drugi javni službenici, njihove pozicije su bitno različite, navodi Sindikat i objašnjava da problem leži u činjenici da projektna radna mjesta nisu prepoznata ni definirana u Zakonu o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti

Sindikat kaže kako je Ministarstvu znanosti i obrazovanja višekratno ukazivao na ovu problematiku i sugerirao da ta radna mjesta regulira prilikom donošenja resornog zakona, no da se to se nije dogodilo. „Budući da većina zaposlenih na projektima ne može ostvariti pravo na uvećane koeficijente koje su dobili svi ostali zaposlenici, očigledno je da će sustav za ta radna mjesta ići u smjeru isplate manjih, a ne većih plaća. Da apsurd bude veći, to se odnosi čak i na projekte Hrvatske zaklade za znanost koja se financira direktno iz državnog proračuna“, navodi Sindikat u priopćenju u povodu Praznika rada. 

Kaže da su istraživačka radna mjesta na projektima u znanosti primjer začaranog kruga nesigurnosti zaposlenja i izostanka karijerne perspektive uz plaće koje su često niže od razine zajamčene propisima i kolektivnim ugovorima. Ovu sivu zonu i ljude u njoj resorno ministarstvo već godinama tvrdoglavo ignorira, unatoč jasnim upozorenjima Sindikata. 

"Razina nebrige koju država iskazuje prema mladima u sustavu je teško objašnjiva i šalje katastrofalnu poruku svima koji razmišljaju o karijeri u znanosti i obrazovanju. Svojim nečinjenjem država sugerira da je prekarnost nešto normalno, a zakidanje zaposlenika sasvim prihvatljivo. Kako onda možemo od privatnih poslodavaca očekivati drugačiji odnos prema zaposlenicima", pita se Sindikat?

Novosel: Tražimo kvalitetnu politiku plaća i plaćanje prekovremenog rada

U povodu Međunarodnog praznika rada, 1. svibnja, predsjednik SSSH Mladen Novosel istaknuo je da prema budućoj Vladi šalju zahtjeve da se kvalitetno uredi politika plaća, plaćanje prekovremenog rada, a Državni inspektorat sa kvalitetnije nadzire poštivanje radničkih prava.

Posebice se treba nadzirati provedba proširenih kolektivnih ugovora, preispitati opravdanost drugog mirovinskog stupa i naše uplate, jer ako većina radnika koja sad odlazi u mirovinu ne koristi mirovinu iz tog stupa, postavlja se pitanje hranimo li mirovinske fondove, kazao je Novosel. 

Moramo imati dostupno javno zdravstvo te omogućiti mladim obiteljima povoljniji najam stana i to su naši zahtjevi prema Vladi, a sa socijalnim partnerima Hrvatskom udrugom poslodavaca i dalje ćemo biti u kontinuiranom socijalnom dijalogu, a možda ćemo i, kada to bude moguće, ići sa zajedničkim prijedlogom prema Vladi, najavio je Novosel. 

Pozvao je radnike na sindikalno organiziranje, a ostale sindikate, koji se "nažalost previše bave populizmom" na suradnju i svakodnevno kvalitetno djelovanje. Borba za radnička prava se nastavlja i nikada neće prestati, poručio je Novosel u srijedu s obilježavanja Praznika rada pod sloganom "Vrijeme je za radnike!".   

O izostanku prvosvibanjske povorke

Vezano uz izostanak tradicionalne prvosvibanjske povorke, rekao je da Savez samostalnih sindikata Hrvatske mijenja paradigmu obilježavanja Međunarodnog praznika rada, jer se za prava radnika ne bori samo na taj već i ostalih 364 dana u godini. Poručio je da se time ne odriču ni štrajkova niti prosvjeda izrazivši uvjerenost da će oni koji se bave populizmom shvatiti da to nije vrijednost i da će to shvatiti i građani. 

"Prisjetili smo se svih većih sindikalnih akcija tijekom cijele prošle godine, sklapanja kolektivnih ugovora i zaštite radničkih prava koristeći razne metode, organizirali štrajkove i prosvjede i to je ono što sindikati rade tijekom cijele godine", dodao je Novosel.

Predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca Mihael Furjan poručio je kako nema sukoba kapitala i rada, jer kapital ne vrijedi puno, ako iza njega ne stoji zadovoljni i motivirani radnici pa tako i uspješna Hrvatska. Osuđeni smo jedni na druge kao partneri te da zajedno možemo bolje i više.

Državni tajnik Ministarstva rada i premijerov izaslanik Ivan Vidiš naglasio je kako treba raditi više na suzbijanju neprijavljenog rada i stvaranju nelojalne konkurencije. Sve više je i stranih radnika u Hrvatskoj i ne želimo dopustiti njihovo izrabljivanje i rušenje cijene rada, a poslodavci koji to budu činili stavit ćemo na "crnu listu", najavio je.

Za ostvarenje dostojanstvenih radnih uvjeta kroz socijalni dijalog i ključne razvojne prioritete kroz socijalno partnerstvo, zauzela se izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Majda Burić Izaslanica predsjednik Republike Martina Ciglerić naglasila je važnost prava na dostojanstven rad i pravednu nagradu kroz rast plaća i poboljšanje radnih uvjeta kako bi se svaki radnik osjećao sigurno i poštovano.

Na skupu su zaslužnim sindikalnim povjerenicima uručene nagrade "Srce sindikalne solidarnosti" i Nagrada SSSH za doprinos u zaštiti na radu.