Dnevne novosti

Apel HND-a: Pronađite i kaznite napadače na novinare

23.05.2019 07:05 ZAGREB, 22. svibnja 2019. (Hina) - Hrvatsko novinarsko društvo (HND) u srijedu je uputilo apel nadležnim institucijama i javnosti da se, nakon sve učestalijih napada na novinare i najnovijih prijetnji smrću novinarima Novog lista, prijetnje odmah zaustave, a počinitelji pronađu i kazne.
Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko je na konferenciji za novinare "Koliko mržnje?" održanoj u zagrebačkom Novinarskom domu najoštrije osudio najnovije prijetnje novinarima Novog lista preko mail poruka, komentara, ali i grafita na zgradi njihove redakcije u Rijeci gdje je zasad nepoznati počinitelj napisao "Ubojice za pisaćim strojem" i "Trovači hrvatskog društva".

"Za nas u HND-u krajnje je neprihvatljiva šutnja hrvatskih institucija nakon što već mjesecima upozoravamo na povećan govor mržnje i prijetnje novinarima. Ne vidimo da postoji jasna osuda prijetnji i napada. Šutnja u ovom slučaju nije zlato nego pogonsko gorivo za ljude koji mrze sve što novinari rade i koji u novinarima vide neprijatelje, a ne one koji rade u interesu javnosti", rekao je Zovko.

'Neprihvatljivo da institucije šute i gledaju'

Ocijenio je i neprihvatljivim da hrvatska država i njezine institucije koje se, kako je kazao, "ruše iz dana u dan" mirno šute i gledaju kako se prijeti i napadaju novinari bez ikakvih sankcija za počinitelje. "Mi tražimo oštar i adekvatan odgovor od hrvatskih institucija. Ne može se prijetiti novinarima kao u ovom riječkom slučaju da će završiti kao Charlie Hebdo", rekao je Zovko.

Nedavno izabrana nova predsjednica Sindikata novinara Hrvatske Maja Sever izrazila je podršku svim kolegama iz Novog lista kao posljednjim metama, kako je istaknula, divljačkog napada."Izostaje čak i javno zgražanje ili osude, a da ne kažemo osude institucija, premijera i ministrice i poziv da se takve stvari zaustave", rekla je Sever podsjećajući i na jedan od zahtjeva HND-a Vladi tijekom velikog novinarskog prosvjeda u ožujku da se "pronađu, procesuiraju nasilnici i napadači na novinare".

Od 2014. 18 prijava fizičkih napada i 10 prijetnji

Istaknula je i kako je od 2014. evidentirano 18 prijava fizičkih napada na novinare i novinarke i deset ozbiljnih prijetnji kolegama koji su radili svoj posao."Ponavljam pitanje kada će naše nacionalno zakonodavstvo uvrstiti preporuke Vijeća Europe i pojačati zaštitu i sigurnost novinara te procesuirati i na pravi način kazniti napadače na novinare i njihov rad", zaključila je Sever.

Potpredsjednik HND-a, novinar i urednik Novog lista Branko Mijić naveo je okolnosti najnovijeg napada na novinare tog riječkog lista koji su počeli nakon izložbe novinarke Bojane Guberac koja je s portala Novog lista izvukla desetine prijetnji upućivanih novinarima ispod njihovih tekstova. Već na samoj izložbi jedan je od prisutnih ustrajao kako govorom mržnje treba napadati novinare da bi nakon toga poslao i mail prijetećeg sadržaja, a vrhunac je da je pod okriljem noći netko na fasadi redakcije ispisao grafite "Ubojice pisaćim strojem" i "Trovači hrvatskog društva".

Odgovorna vlast koja ne reagira na upozorenja

"Ono što je najviše zabrinjavajuće da su se nakon teksta na portalu Novog lista, koji je napisala glavna urednica Slavica Bakić, javili zagovornici govora mržnje od kojih je jedan napisao 'završit će te kao Charlie Hebdo'. Na upozorenje da će se takav njegov govor mržnje prijaviti policiji – dotični je samo uzvratiti - može", rekao je Mijić. "Na prijetnju – završit će te kao Charlie Hebdo nitko neće reagirati u hrvatskom društvu" zaključio je Mijić kako nakon toga može uslijediti samo nasilje prema novinarima.

"Za to nasilje koje će se dogoditi prema novinarima i za koje je samo pitanje vremena bit će odgovorna vlast koja ne reagira na upozorenja", rekao je Mijić najavivši i kako slučajeve napada na novinare i slabu reakciju nadležnih institucija treba internacionalizirati.

Članica Izvršnog odbora HND-a i novinarka HTV-a Elizabeta Gojan podsjetila je na slučaj Charlie Hebdo, odnosno napad na redakciju tog časopisa u siječnju 2015. kada je poginulo 12 osoba, pritom ukazavši i na činjenicu da se četiri godine kasnije, na konferenciju HND-a sazvanu zbog prijetnji da će neki hrvatski novinari završiti kao Charlie Hebdo, odazvalo samo troje novinara.