Dnevne novosti

Obeštećenje radnika Plobesta izloženih azbestu

13.05.2019 07:30 azbest
ZAGREB, 10. svibnja 2019. (Hina) - Vlada je u saborsku proceduru sa sjednice u petak uputila Prijedlog Zakona o obeštećenju radnika trgovačkog društva Plobest d.d. i Plobest d.d. u stečaju iz Ploča, kojim će se obeštetiti 510 radnika koji su bili profesionalno izloženi azbestu, a za koje važećim propisima nije predviđeno obeštećenje, te će kroz tri godine ukupno svakome biti isplaćeno 219 tisuća kuna.

Radnicima će se taj iznos isplatiiti ako su u tvrtki radili pet godina u razdoblju od 8. listopada 1991. do 21. listopada 2002. godine (dan prije otvaranja društva Novi Plobest d.o.o za proizvodnju obloga kočnica, brtvenih i izolacionih proizvoda, koje nije registrirano za rad s azbestom).

Azbest je u Hrvatskoj imao brojnu primjenu, a svi oblici azbestnih vlakana mogu pruzročiti ozbiljne bolesti te je njegova uporaba danas u Hrvatskoj, kao i u cijeloj EU, zabranjena. Specifičnost kod izloženosti azbestu je da se znakovi oboljenja javljaju u pravilu znatno kasnije, za 10 do 12 godina od udisanja azbestnih čestica. "Mislim da je to veliki zakon koji će, možemo reći, promijeniti živote radnika", rekao je premijer Andrej Plenković.

Vlada je donijela i odluku kojom je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike zadužila za koordiniranje aktivnosti vezanih uz izgradnju i opremanje centara za gospodarenje otpadom Biljane Donje, Bikarac, Lećevica, Lučino razdolje, Babina gora, Piškornica, Orlovnjak, Šagulje i Zagreb, a kako bi se ispunile obveze Hrvatske vezane uz smanjenja količine odloženog biorazgradivog otpada na odlagališta, sukladno Planu gospodarenja otpadom za razdoblje 2017. do 2022. godine.

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić naveo je kako većina jedinica lokalne samouprave u pravilu nema dovoljno novca za izgradnju odlagališta te se uglavnom oslanjaju na novac iz EU fondova. Ovom je odlukom, rekao je, regulirano da one trebaju osigurati 10 posto potrebnog novca, a 90 posto sredstava osigurat će se iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Procjena je da će za izgradnju svih odlagališta trebati 1,5 milijarda kuna, naveo je.

Na sjednici je usvojen i prateći Akcijski plan za ovu i iduću godinu uz Strategiju suzbijanja korupcije za razdoblje od 2015. do 2020. godine, kao i Antikorupcijski program za trgovačka društva u većinskom državnom vlasništvu za ovu i iduću godinu, a ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković ističe kako je borba protiv korupcije iznimno važan cilj Vlade. "Jedan i drugi dokument temelje se na puno edukacije, puno preventivnih mjera, od kojih je vrlo važna transparentnost u radu, gdje stvaramo okruženje koje se odupire i bori protiv korupcije", dodao je.

Vlada je donijela i odluku i pokretanju postupka pregovora o sklapanju dodatka Kolektivnom ugovoru (KU) za državne službenike i namještenike te imenovala svoj pregovarački odbor, a sukladnom odredbama KU, sklopljenog 9. studenoga 2017. godine, da se o visini regresa i dara za djecu te visini godišnje nagrade za božićne blagdane za svaku slijedeću kalendarsku godinu pregovara prije donošenja smjernica ekonomske i fiskalne politike za naredno razdoblje.

Vlada je u saborsku proceduru uputila i Konačni prijedlog Zakona  slatkovodnom ribarstvu (EU) kojim se regulira obavljanje sportskog i gospodarskog ribolova na kopnenim ribolovnim vodama te provođenje inspekcijskog nadzora nad svim sudionicima. Sukladno obvezujućim odredbama EU, zakonom se uređuje tržište slatkovodne ribe odnosno proizvoda ribarstva u gospodarskom ribolovu radi učinkovitije kontrole i nadzora stavljanja na tržište.

Opširnije...